Okolju prijazno čiščenje za brezhibno pisarno.
Varstvo podnebja je velik izziv današnjega časa. Glede na izračune nemškega statističnega urada so nemška podjetja leta 2010 porabila približno 30000 milijonov evrov za varstvo okolja. Šest let kasneje je bil znesek že 41118 milijonov, kar pove, da okoljska ozaveščenost v nemških podjetjih narašča.
Čiščenje pisarne ponuja številne priložnosti za varstvo okolja, ki pogosto ne predstavljajo dodatnega dela ali stroškov. To je dobro, saj imajo na koncu vsi koristi od trajnostnega čiščenja prostorov:
- Zaposleni delajo v okolju, ki je zdravju prijazno
- Podjetje je z mirno vestjo naredilo nekaj za boljši vtis
- Obremenitev okolja pa je pri tem čim manjša
V tem prispevku najdete informacije o tem, kakšne koristi lahko imate od okolju prijaznega čiščenja. Predstavili vam bomo zahteve glede trajnostnega čiščenja prostorov in praktičen kontrolni seznam, s katerim boste lahko takoj poskrbeli za te ukrepe.
Zakaj je trajnostno čiščenje dobro?
Ste si kdaj ogledali etiketo običajnega večnamenskega čistila? Na njej je polno opozoril, simbolov, ki prikazujejo mrtve ribe ter opozarjajo na strupene ali jedke snovi.
Vse te škodljive kemikalije po čiščenju ne bodo kar izpuhtele v zrak, temveč skupaj z vodo od čiščenja prek odtoka pridejo v okolje. Še posebej okolju škodljiva čistila lahko zelo obremenijo človeka in naravo.
S premišljenim ekološkim ravnanjem lahko v pisarni veliko dosežete, čeprav se vam bo prehod na uporabo okolju prijaznih čistil nemara zdel samo kot kaplja v morje.
V resnici pa imajo tudi na videz nepomembni ukrepi velik učinek in v podjetju boste imeli zaradi tega kar nekaj pozitivnih posledic. Pregled prednosti:
Dobro počutje in storilnost
Če je nekaj škodljivo za okolje, je večinoma tudi škodljivo za zdravje ljudi. Zaposleni pridejo med delovnikom v stik z očiščenimi površinami in vdihavajo kemične učinkovine iz čistil. Škodljivost uporabljenih sredstev ima neposredne posledice za zdravje zaposlenih. Stranke in zaposleni se bodo veliko bolje počutili na delovnem mestu, ki je očiščeno na okolju prijazen način. S tem na dolgi rok tudi pozitivno vplivate na storilnost zaposlenih.
Konkurenčnost in pravna varnost
Varstvo okolja v podjetju postaja vedno bolj odločilen dejavnik konkurenčnosti. Zaposleni in stranke vedno bolj pazijo na to, ali podjetje upošteva osnovne okoljske standarde. Tudi zasebno je številnim ljudem zelo pomembno, da je uporaba virov trajnostna, zato se lahko bolje identificirajo s podjetjem, ki spoštuje enake vrednote. To je odločilno za dobro povezanost s strankami in zaposlenimi!
Tudi glede zakonov ste tako na varni strani, saj konec koncev z upoštevanjem okoljskih direktiv dokažete, da vam je dobro počutje zaposlenih in strank zelo pomembno.
Videz in vrednote
Dobro blago se samo hvali? Pri varstvu okolja se ne zanašajte na skromnost. Pogosto govorite o tej temi in svojo angažiranost uporabite kot pomemben element pri oblikovanju videza podjetja. Predstavite jo kot odločilno vrednoto podjetja. Tako bo vaše podjetje zgled drugim ter privlačno za potencialne zaposlene in stranke.
Pomembna področja za okolju prijazno čiščenje prostorov
Čiščenje površin
Tla, pisalne mize, omare, tiskalniki, sanitarije – te površine predstavljajo večji delež pri čiščenju.
Red in ravnanje z odpadki
Če ste že kdaj poskusili obrisati razmetano pisalno mizo, dobro veste, da red izredno olajša čiščenje. Tudi ravnanje z odpadki naj bo okolju prijazno.
Čiščenje zraka
Številne oblike umazanije niso vidne na prvi pogled, zato ne pozabite tudi na kakovost in čistost zraka v prostoru.
Zahteve glede trajnostnega čiščenja
Pri čiščenju velja načelo, da naj bo vse tako čisto, kot je treba, vendar s čim manjšo porabo sredstev. Kaj je mišljeno s tem?
Tako čisto, kot je treba:
Vsekakor je treba vedno upoštevati higienske standarde, saj se ne bo nihče dobro počutil v umazanih prostorih. Na območjih, ki jih uporablja veliko ljudi, se lahko hitro razširijo različne bolezni. S čiščenjem pa vsekakor ne smete pretiravati. Agresivne snovi in pretirani protokoli čiščenja obremenijo zrak v prostoru, vodo in imunski sistem zaposlenih.
Čim manjša poraba sredstev:
Pri vzdrževanju prostorov je treba delo organizirati tako, da se porabi čim manj umetne mase, elektrike, vode in čistil. Kako to doseči, si preberite v našem praktičnem kontrolnem seznamu za okolju prijazno čiščenje.
Biološka razgradljivost: zlati standard pri čistilih
Čistila so pogosto toksična za vodne organizme. Ravno tenzidi, aktivne snovi za pranje, se dolgo ohranijo v naravi. Za trajnostno čiščenje morate zato paziti na biološko razgradljivost čistil. Obstajajo različni okoljski znaki, na primer „Modri angel“, ki vam pomagajo pri nakupu.
Kontrolni seznam za okolju prijazno čiščenje
Najverjetneje ne boste sami osebno prevzeli čiščenja celotne pisarne, vseeno pa imate kot pooblaščenec za to delo velik vpliv, ki se začne že pri izbiri podjetja za čiščenje oziroma zaposlenih. Upoštevajte okoljske standarde in se z osebjem pogovorite o njih. V številnih primerih bodo dojemljivi za vaše predloge.
Uporabite ustrezno čistilo
Pazite na to, da se namen uporabe in izdelek optimalno ujemata. Konkretno to pomeni, da naj čistilno podjetje ne briše pisalnih miz s papirnatimi kuhinjskimi brisačami, saj obstajajo občutno bolj učinkoviti materiali, ki so bolj prijazni do virov. Poleg tega ni treba povsod uporabljati agresivnih razkužil. Nežno čistilo z oznako okolju prijaznega sredstva bo pogosto zelo dobro izpolnilo svojo nalogo.
Varčno odmerjanje čistila
Čistilci pogosto uporabijo veliko preveč čistila. Čeprav močno diši in se peni, pa to ne pomeni, da bo imelo tudi večjo učinkovitost pri čiščenju. Upoštevajte priporočila proizvajalca – pogosto zadošča že nekaj kapljic čistila za polno vedro vode. Ustrezna količina prihrani denar in varuje odpadno vodo.
Vlagajte v kakovostna vlakna
Tudi mehanski vplivi lahko zmanjšajo količino kemičnih čistil. Pri tem ima pomembno vlogo material krpe za brisanje. Že z gibi pri čiščenju je mogoče odstraniti umazanijo in čistila pogosto niti niso potrebna. Kakovostne krpe iz mikrovlaken lahko operete pri visoki temperaturi in jih uporabljate dolgo časa. Zato se izogibajte izdelkom za enkratno uporabo, kot so robčki za čiščenje zaslonov ali brisalci prahu za enkratno uporabo.
Kupite čistila v večji embalaži
Večje posode čistil niso samo cenovno ugodnejše, temveč tudi boljše za okolje, saj porabijo manj materiala za embalažo. V strokovni trgovini se pozanimajte glede razpoložljivih velikost embalaže.
Olajšajte skrb za čistočo
Obstaja veliko pametnih načinov, s katerimi obvladamo umazanijo ali jo celo preprečimo. Kaj mislite na primer o sistemu predpražnikov ob vhodu? Ali o napravah, ki proizvajajo le malo umazanije in se samodejno čistijo? O lepi krpi za brisanje poleg avtomata za kavo, ki zaposlene spodbudi, da takoj odstranijo manjše madeže? Tudi odlagalni sistem za pisalno mizo poveča urejenost in pomaga pri ohranjanju čistoče.
Ne pozabite na čist zrak
Kot smo že omenili, ima tudi čistoča zraka velik vpliv na dobro počutje. Dražljive hlape, visok delež finega prahu ali samo zatohel zrak v pisarni je mogoče okolju prijazno preprečiti. Zaposlene poučite o pravilnem zračenju, pri opremljanju pisarne preprečite nepotrebne vire prahu in umazanije v zraku ter priskrbite naravne pripomočke za sveži zrak, kot so rastlinske in vodne stene.
Preprečevanje in ločevanje odpadkov
Je treba zares natisniti nek dokument? Takšna preprosta vprašanja pomagajo pri zmanjševanju smeti v pisarni. Osnovno ločevanje odpadkov in pravilno odstranjevanje posebnih smeti morata biti enako samoumevna kot v zasebnih gospodinjstvih.
Trajnostnost je v ospredju tudi v podjetju kaiserkraft. Oglejte si naše strani o trajnostnosti in izvedite, kako v podjetju kaiserkraft varujemo okolje!