Najboljši nasveti za novo pisarno na prostem
Zunanjost je nova notranjost
Misli uhajajo, oči pečejo, telo se želi premikati. Po več urah sedenja v pisarni si večina zaposlenih želi le še eno: zadihati na svežem zraku.
Kar nam sicer narekuje intuicija, je že dolgo tudi znanstveno dokazano: spodbudno okolje, dovolj kisika, svetloba in telesna dejavnost nam pomagajo ohranjati ustvarjalnost in produktivnost. Zato je zdaj čas, da si notranje prostore ustvarite zunaj. Z dobro zasnovanimi zunanjimi prostori prepričajte zaposlene, da zapustijo pisarne. Naj gre za strešno teraso, vrt ali notranje dvorišče – vsakršna odprta površina nudi številne možnosti, še zdaleč ne samo za preživljanje odmorov med delom.
Za vas smo na enem mestu zbrali najboljše nasvete za novo pisarno na prostem.
V petih korakih do uspešnega delovnega mesta na prostem
Veliki koncerni so zgled, kako so lahko zasnovani sodobni objekti na prostem: podjetji Microsoft in Amazon sta na primer postavili sejne sobe v hišicah na drevesih, podjetje Facebook pa strešni vrt za svoje zaposlene. Takšni velikopotezni projekti seveda za mala in srednje velika podjetja niso izvedljivi, vendar pa lahko tudi z manj vložka kar najbolje izkoristite potencial zunanjih površin.
Prikazujemo vam, katero opremo potrebujete in kako lahko postopoma oblikujete prijetno zunanjo površino, ki bo pripomogla k večji uspešnosti. Naj vam dejstvo, da nimate na voljo velikih površin na prostem, ne vzame poguma. Presenečeni boste, kako hitro lahko iz čisto majhnega pasu trave ob vhodu ustvarite prijeten kotiček. Velikost ni odločilnega pomena. Veliko več šteje smiselna in pametno premišljena oprema.
1. Pohištvo: sprostitev in delo na prostem
Dovolite, da površine na prostem postanejo razširitev vaših pisarn. Oprema bi se zato morala ujemati s preostalimi prostori in celostno podobo vašega podjetja. Viseče mreže se tako na primer bolje podajo zagonskim podjetjem in ustvarjalnemu sektorju, medtem ko v tradicionalnih obrteh niso nujno najboljša izbira.
Poleg tega imejte vedno v mislih tudi namen uporabe: za kosilo je nizko vrtno pohištvo precej nepraktično. Primernejše pa so klopi z več sedeži, ki prihranijo prostor.
Pozor: da bodo vaši zaposleni lahko delali in organizirali sestanke zunaj, morajo biti v bližini pohištva vtičnice in brezžični internet.
- Če imate na voljo malo prostora, vam bo prav prišlo večfunkcijsko pohištvo. Zložljivi stoli se lahko uporabijo za sestanke, nato pa jih med odmorom postavite na sonce.
- Če imate na voljo več prostora, organizirajte različna območja z ustreznim pohištvom: jedilnico, kotiček z barskimi mizami za kadilce, udobne stole ali ležalnike za sprostitev.
- Bodite pozorni na to, da zunanje pohištvo, ki ga boste izbrali, ne bo samo vizualno privlačno, ampak tudi robustno in odporno proti vremenskim vplivom. Dodatno zaščito nudi nadstrešek.
2. Nadstreški: poskrbite, da nihče ne bo brez strehe nad glavo
Kdor ne želi ob vsaki plohi noter, potrebuje streho nad glavo. To še zlasti velja za zunanje objekte, ki bi morali vaše zaposlene tudi v slabem vremenu privabiti na prosto.
- Nadstreški so pomembni pri stojalih za kolesa, območjih za kadilce ter jedilnicah oziroma sejnih prostorih.
- Nadstreški poskrbijo za daljšo življenjsko dobo vašega pohištva in številnih lončnic.
- Četudi so vrhunci poletne vročine v naših koncih omejeni le na nekaj tednov, so senčniki ali senčila obvezni. Navsezadnje si nihče ne želi dlje časa jesti ali delati na žgočem soncu.
3. Rastline: malo stroškov za velik učinek
Za načrtovanje rastlin si zares vzemite čas: te namreč ne stanejo veliko, pa vendar v trenutku spremenijo turobna dvorišča v pravo oazo. Zeleni listi in pisani cvetovi pozitivno vplivajo na razpoloženje in izboljšajo dejavnik dobrega počutja. Poleg tega je mogoče večjo površino s cvetličnimi lončki smiselno strukturirati. Zato spadajo v vsak dobro oblikovan zunanji prostor.
- Uporabite drevesca in večja cvetlična korita za zaščito pred pogledi v sejnih prostorih in za oblikovanje udobnih kotičkov za svoje zaposlene.
- Cvetlični lonci na kolesih omogočajo prilagodljivo prilagajanje različnim potrebami. Občutljive rastline lahko na kolesih pozimi enostavno prestavimo noter. Dragocenejše in obstojnejše so sicer posode brez koles. Te postavite v pomembnejše prostore, npr. na glavni vhod.
- Travne površine so izjemno vsestranske: na njih se lahko vaši zaposleni med drugim na hitro pretegnejo, naredijo raztezanje ali pa si pretegnejo noge.
4. Osvetlitev: da bo zunaj svetlo in vabljivo
Svetloba na prostem je dvojnega pomena: na eni strani podaljša čas, ko lahko uporabljate zunanjo površino. Kratki dnevi v temnejši polovici leta ali večerne prireditve na prostem tako ne bodo več problem. Na drugi strani pa razpoloženjska osvetlitev poskrbi za optično privlačen videz vaših zunanjih površin.
- Kombinirajte različne vire svetlobe na različnih višinah, na primer osvetlitev fasade s stenskimi reflektorji ter neposredno osvetljene rastline in posamezne svetle točke v višini tal. Tako boste zagotovili prijeten ambient.
- Če bo zunaj potekalo tudi delo, je nujno, da je na opremljenih območjih poskrbljeno za dobro svetlobo. LED-luči z delovanjem na akumulator ne potrebujejo električnega kabla in jih lahko prilagodljivo uporabljate.
- Prav tako je obvezno, da zaradi varnosti dobro osvetlite poti, kar velja zlasti za mesta spotikanja, kot so stopnice.
- Vsi so že odšli, luč pa še vedno gori? Senzorji gibanja vam prihranijo nejevoljo zaradi visokega zneska na položnici za elektriko. Po potrebi jih je mogoče enostavno nastaviti na dolgotrajno delovanje. Okolju prijazno rešitev predstavljajo solarne lučke.
5. Dodatki: drobne stvari z velikim učinkom
Ste izbrali ustrezno pohištvo, poskrbeli za osvetlitev in nadstrešek ter ozelenili svoj zunanji prostor? Čestitke, ogrodje je postavljeno. Zdaj manjkajo samo še drobni, a odločilni dodatki in uporabni predmeti, ki dajo vašim površinam na prostem piko na i.
- Kako pogosto bodo vaši zaposleni uporabljali območje na prostem, je odvisno predvsem od ozračja v njem. Kako ga boste ustvarili? Povsem preprosto: pripravite blazine, odeje in svetilke. Kaj menite o hladilniku za pijačo ali mizi za namizni tenis, da bi poživili prostor? Dodano vrednost dajejo prostoru na prostem tudi okrasni predmeti, vodometi, lepa skleda ali umetniško delo.
- V zasnovo prostora vključite stojala za kolesa. Kakšna je prednost? Vsa kolesa bodo urejeno in varno shranjena, vaš zunanji prostor pa bo brez koles, ki bi prosto ležala naokrog, videti še velikodušnejši in strokovnejši.
- Bananini olupki, embalaža, cigaretni ogorki – tudi na prostem se neprestano nabirajo smeti. Na strateških mestih postavite posode za odpadke in pepelnike, da bo vaš zunanji prostor ostal čist in vabljiv. Za večjo požarno varnost poskrbijo ognjevarni in samogasilni modeli.
- S posodami in vozički za posipni material boste svojo površino na prostem pripravili na zimo. Tako bodo lahko vaši zaposleni tudi v mrazu in ledu vdihavali svež zrak.
Dobro je vedeti! V fazi načrtovanja si zastavite naslednje vprašanje: Kakšen je namen uporabe mojega objekta na prostem? Odgovor je ključnega pomena za konkretno zasnovo. Na vašem seznamu so lahko naslednje točke: namen zunanje površine je …
- spodbuditi h gibanju
- nuditi zatočišče za ustvarjalne odmore
- nuditi prostor za skupna kosila
- omogočiti prostor za sestanke pod milim nebom
- predstavljati celostno podobo podjetja
- omogočiti zamenjavo pisalne mize poleti
- omogočiti organizacijo dogodka po službi
- nuditi prostor za neformalne razgovore
Nasvet: vključite tudi zaposlene. Morda imajo določene potrebe, na katere niste niti pomislili.
Zunaj se sprostite in si naberite novih moči
Pravzaprav za vaš odmor velja samo eno zlato pravilo: zapustite pisalno mizo. Na žalost ne morete vplivati na to, ali vas bodo zaposleni posnemali ali bodo čas raje preživeli pred zaslonom ali jedli v jedilnici – odmor je namreč prosti čas. Tako ne morete z gotovostjo trditi, kakšen naj bi bil idealen odmor, lahko pa daste dober zgled.
1. Sprehod
Da boste zares osvobodili glavo, morate zapustiti stavbo. Sprehod pomaga, da spet lahko razmišljate jasneje. Dokazano je, da s tem pade tudi raven stresa. Pozimi je sprehod še pomembnejši, da zaužijete dovolj dnevne svetlobe in preženete turobno razpoloženje – sicer pa to velja tudi v primeru oblačnega vremena. Za vse, ki raje ostanejo notri, pa: prste stran od telefona, e-pošte in interneta. Raje si pretegnite noge, saj gibanje dobro dene vsakemu odmoru, predvsem pa vam.
2. Ne pogovarjajte se (samo) o delu
Pozitivne energije si ne boste nabrali in se vrnili na delovno mesto z dobrimi mislimi, če boste odmor preživeli tako, da se boste pogovarjali o delu, glasno premišljevali o njem ali pa ga kritizirali. Raje vzdržujte socialne stike, pogovarjajte se o koncu tedna ali športnih dejavnostih, ki vas zanimajo. Delajte vse, kar vas zabava – samo ne govorite o delu.
3. Jejte – vendar pravilno!
Kdor redno dela odmore ter se pri tem zavestno in počasi prehranjuje, bolje in bolj sproščeno preživi delovni dan. V primeru lakote številni začnejo hiteti ter postanejo nezbrani, razdraženi in manj produktivni. Da ne govorimo o napadih volčje lakote, ki poleg tega nikoli niso posebej zdravi. In ne pozabite nikoli: svet v petih minutah ne bo propadel.
4. Spanje po kosilu
Krepčilni spanec velja za hitro obliko spanja za hitro ponovno produktivnost. Vendar naj ta nikoli ne bo daljši od 20 minut: nujno morate nastaviti budilko, saj se lahko pri 30 minutah začne faza globokega spanca. Bujenje iz globokega spanca pa bi lahko imelo pri krepčilnem spancu nasprotni učinek.
5. Kratki odmori
V šolah jih še poznajo: petminutne odmore. Strokovnjaki trdijo, da so te kratke minute odmora smiselne – na primer, da si na kratko izmenjate par besed s sodelavcem in tako okrepite odnos ali na kratko zaprete oči in namerno globoko vdihnete.
Da bo delovno mesto na prostem varno in urejeno
Vaš objekt na prostem bo imel pravo veljavo le, če bo redno urejen in vzdrževan. Da boste lahko s skupaj z zaposlenimi brez zadržkov uporabljali površine na prostem, morate poleg tega upoštevati nekaj varnostnih vidikov.
Nadstrešek
Zunanji prostori so hočeš nočeš izpostavljeni vremenskim razmeram. V nadkritih prostorih bodo lahko vaši zaposleni tudi v primeru močnega sonca ali slabega vremena uživali na svežem zraku. Nadstreški in zakloni ščitijo kadilnice ali parkirna mesta za kolesa pred vetrom in dežjem. Markize in senčniki nudijo učinkovito zaščito za vaše sedežne komplete.
Varnost
Da se bodo vaši zaposleni na prostem počutili dobro, mora biti ves čas poskrbljeno za varnost. Visoke žive meje, ograje in zidovi ne ščitijo samo pred radovednimi pogledi, ampak tudi pred neželenimi vsiljivci in vandalizmom. V primeru snega in poledice morate zaposlene zaščiti pred zdrsom. Zato se morate opremiti s posipnim materialom ter vozički in posodami za posipni material.
Čistoča
Le urejen zunanji prostor bo pustil dober vtis. Zato morate tudi prostorom na prostem nameniti enako skrb, kot je potrebna za čiščenje pisarn. Tukaj boste spoznali, kako lahko vzdržujete čistočo svojih zunanjih prostorov v vseh letnih časih. Poleg tega je smiselno položiti tudi predpražnike, ki preprečujejo, da bi umazanijo od zunaj nosili v notranje prostore.
Osvetlitev
Tudi ko so dnevi krajši, morajo biti zunanji prostori na voljo vašim zaposlenim. Potrebna je dobra osvetlitev. Navsezadnje si nihče ne želi zaiti s poti ali se poškodovati v temi. Solarne lučke so posebno praktične, saj ne potrebujejo elektrike.
Območja za kadilce
Poskrbeti morate, da nekadilcem med vašimi zaposlenimi ne bo treba neprestano stati v dimu, ko bodo svoj čas preživljali na prostem. Smiselno je, da v ta namen postavite ločeno območje za kajenje. Opremite ga s pepelniki ter tako poskrbite, da cigaretni ogorki ne bodo ležali po vaših poteh in vhodih.
Z veseljem vam pomagamo pri izbiri pravih izdelkov za vaše zunanje površine. V primeru vprašanj smo vam brezplačno na voljo na telefonski številki 080 1037. Lahko pa nam pišete tudi na elektronski naslov office@kaiserkraft.si.